GÖKÇEADA FERİBOT SAATLERİ

 

Gökçeada Feribot Saatleri

Boğaz hattını kullanacak Gökçeada yolcularının dikkatine!

Gökçeada’ya gitmek için Çanakkale Boğazı’nı kullanan ve 6 saat içinde Kabatepe’den Gökçeada’ya geçiş yapan yolcularımız sadece Gökçeada Hattı’na ait fiyat farkını ödeyerek geçiş yapabilirler. (Örneğin: Çanakkale’den Eceabat’a geçiş yapan bir otomobil 61 TL ücret öder, 6 saat içinde Kabatepe’den Gökçeada için bilet almak istediğinde sadece Gökçeada farkı olan 3 TL ödeyerek geçiş yapabilir)

Aynı kurallar Gökçeada’dan Kabatepe’ye geçişlerde Boğaz Hattı’nı kullanan yolcular için geçerlidir.

GESTAŞ ONLİNE REZERVASYON

Gökçeada eski adıyla İmroz, Ege Denizi’nde bulunan iki Türk adasından biridir. Türkiye’nin en batısında bulunduğundan dolayı ‘güneşin son battığı yer’ olarak adlandırılmaktadır. Gelibolu yarımadasının en uç kısmından 16 km’lik bir mesafede bulunan ada, aynı zamanda Çanakkale iline bağlıdır. Her sezonda Gökçeada feribot seferleri ile adaya ulaşılabilmektedir. Gökçeada antik zamanlardan bu yana birçok medeniyetten izler bulabileceğiniz harikulade tarihi olan bir adadır.

Milattan önce 500’lü yıllara kadar dayanan tarihi, tarihi deniz savaşlarında bir üs görevi gören konumu ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İstanbul’un fethiyle Doğu Bizans İmparatorluğu son bulunca Osmanlı hakimiyetine giren ada, yaklaşık 500 yıl Osmanlı hakimiyeti altında kalmıştır. Balkan ve 1. Dünya savaşlarında Yunanlılar ve İngilizler tarafından Askeri deniz üssü olarak kullanılan ada Lozan Anlaşması ile Türkiye Cumhuriyeti toprağı olmuştur.

Yaz aylarında büyük bir turist akınına uğrayan Gökçeada, 2018 yılındaki nüfus verilerine göre adanın nüfusu 9783 olarak belirlenmiştir. Toplam 279 km2’lik yüzölçüme sahip adanın doğal orman alanları ve tarım alanları, anakaradan uzak olması sebebiyle yapısı bozulmamış bir flora ve çeşitliliğe sahiptir. Bu muhteşem doğa ve eşsiz tarihe ulaşabilmek için Gökçeada feribot saatlerini sitemizden kontrol edebilirsiniz.

Zeytin ve zeytincilik ada yerlilerinin antik çağlardan beridir uğraştığı en yaygın işlerden biridir. Adanın her yerinde 300-400 yıllık zeytin ağaçları görmek mümkündür. Adada bulunan eski Rum evleri, adayı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağındadır.

Gökçeada’nın büyük bir kısmı sit alanı olduğu için adada yapılaşma devlet tarafından kontrol altında tutulmaktadır. Yani, yeni üretilen inşaat projelerinin adanın yapısı ve ruhuna uygun bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Adada görülecek birçok yer mevcuttur. Eski Rum köyleri ve buradaki evler, mimari yapı açısından Gökçeada’nın kendine has ve tarihi yapısını sergilemektedir. Harikulade bir mimariye sahip olan adaya ulaşım için Gökçeada feribot seferleri hakkında detaylı bilgiye sitemizden erişebilirsiniz.

Türkiye’nin ilk sualtı milli parkı Gökçeada’da bulunmaktadır. Yelkenkaya ve Çiftlik koyu arasında yer alan milli park, sualtı mağara girişleri ile birçok deniz canlısı için yaşam alanı özelliği taşımaktadır. Gökçeada zengin doğal kaynaklara sahip bir bölge olarak birçok türe ev sahipliği yapmaktadır. Bu canlıların yaşam alanları devlet tarafından özel olarak koruma altına alınmıştır. Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) öncülüğünde kurulan sualtı milli parkı hem bölge hem de ülke için ayrı bir öneme sahiptir. TÜDAV’ın yaptığı araştırma ve çalışmalarla Gökçeada sularında 180 tür deniz canlısının yaşadığı keşfedilmiştir.

Gökçeada’ya ulaşım sadece deniz yolu ile sağlanmaktadır. Çanakkale limanından Deniz otobüsü seferleri, Kabatepe’den 3 saatte bir feribot ve arabalı vapur seferleri yapılmaktadır. Gökçeada feribot saatleri için sitemizden detaylı bilgi edinebilirsiniz. Adaya sefer yapan arabalı vapurlar, Kabatepe limanından, Gökçeada Kuzuliman’ına yanaşmaktadır. Kış aylarında arabalı vapur seferleri sabah ve akşam olmak üzere 2 seferdir. Yaz aylarında ise günde 2 saatte bir olmak üzere gün boyu 12 sefer yapılmaktadır. Seferler yaz aylarında ortalama 1,5 saat sürerken, kış aylarında hava koşullarına bağlı olmak kaydıyla ortalama 2 saat sürmektedir.

Kabatepe limanından yapılan feribot seferleri 3 saat arayla 6 adet sefer düzenlenmektedir. Sabah 07.00’de başlayan seferler akşam 21.00’de ki sefer ile son bulmaktadır. Daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak ve Gökçeada feribot seferlerine online rezervasyon yaptırmak için GESTAŞ’ın resmi sitesi ziyaret edilebilir (online.gdu.com.tr).

14,865 total views, 102 views today