ESKİ BADEMLİ KÖYÜ – GLİKİ

Eski bademli Köyü – Gliki / Gökçeada

Gökçeada’nın asırlık köylerinden biri olan Eski Bademli Köyü, konumu ve sahip olduğu muhteşem manzara nedeniyle “adanın balkonu” olarak da anılmaktadır. Bademli, dik bir yokuşla ulaşılan, yüksek bir tepe üzerinde kuruludur. 1984 yılında aşağıdaki düz alanda Yeni Bademli’nin kurulmasının ardından Eski Bademli olarak da anılan köy muhteşem, bir panoramaya sahip. Karşıdaki Semadirek Adası, Kaleköy ve Kaleköy Limanı, Zeytinliköy ile Gökçeada merkez ve havaalanının bulunduğu bereketli Çınarlı Ova, seyrine doyum olmayan manzarayı oluşturuyor.

Adanın en küçük köyü olan bademli, koruma altına alınan 4 köyden biri. Rumca adı tatlı zamanı yada tatlı anlamına gelen gliki olan köy, türkçe adını ise etrafındaki çokca bulunan badem ağaçlarından almıştır. Zamanında meyvecilik, süngercilik ve hayvancılık yapılan köy, adanın en zengin köyü olarak biliniyormuş.

Çok az sayıda Rum vatandaşın yaşadığı köyde son yıllarda İstanbul da yaşayanların, satın aldıkları taş evleri restore etmeleriyle yaz kış geldikleri yer olmuştur.

Küçük meydanda bir köy kahvesi bulunuyor. Eski tarihlere dayanan kahve kültürü bulunuyor. Köyde yaşayanlar ve yaz sezonunda tatilde bulunanlar akşamları kahvede buluşup, kahve keyfi ve sohbetleriyle günün yorgunluğunu atıyorlar.

Sürekli gür akan çeşmesiyle eski çamaşırhanesi bulunmaktadır.

Eski rum mektebi artık kullanılmadığı için otel olarak hizmet vermektedir. Köyde restaurant ve konaklama hizmeti veren 3 otel işletmesi bulunmaktadır. Eski okulun hemen yanında Meryem Ana Kilisesi bulunmaktadır. Kilisenin bahçesi aynı zamanda köyün Rum mezarlığıdır.

Tarihi ve kültürel birçok zenginliği barındıran Bademli Gliki köyü, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.