Gökçeada Kilise ve Manastırlar

Gökçeada, tarihi boyunca farklı uygarlıkların iktidar mücadelelerine sahne olduğu için dilinden, yemeklerine, yapılarından, dinine kadar sürekli köklü değişimler geçirmiştir. Bu yüzden adada camilerle birlikte Rumlardan kalma tarihi Gökçeada kiliseleri ve Gökçeada manastırları da oldukça fazladır.Resmi kayıtlara göre 19. yüzyılın sonlarında adada sekiz kilise bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar ise onbir adet kilisenin varlığına işaret eder.

Gökçeada’nın merkezindeki üç mahalleden biri olan Çınarlı Mahallesi’ndeki Aya Panayia Kilisesi, 1835 yılında inşa edilmiş ve hala kullanılan Gökçeada kiliselerinden. Merkezdeki diğer bir mahalle olan Fatih Mahallesi’nde Metropolitan Kilisesi yer almaktadır. Yeni Mahalle’deki Aya Varvara Kilisesi ise yanındaki eski çeşmesiyle dikkat çekmekte. Gökçeada’da sahil kısmında bulunan tek yerleşim yeri olan Kaleköy’deki Aya Marina Kilisesi, adadaki restore edilmiş Gökçeada kiliselerinden. Beyaz rengi ve küçük boyutlarıyla oldukça sempatik görünür.

Gökçeada Şapeller

Gökçeada’nın en eski kilisesi olan AgiosGeorgios Zeytinliköy’de bulunmaktadır. Ayrıca dünyadaki 300 milyon Ortodoks Hıristiyan’ın ruhani lideri olan 1. Bartholomeos 1940 yılında Zeytinli’de doğmuş. 1991 yılında Patrik ilan edilen Bartholomeos, senede birkaç kez doğduğu evi ziyarete geliyor.Tepeköy’de, 1832 yılında inşa edilen EvangelismosTeotoku Kilisesi ve eski Rum Mezarlığı gezilebilir.Gökçeada’daki Rum köylerinden olan Dereköy’de ibadete açık iki kilise bulunmaktadır. Köyün girişindeki Hagia Marina Kilisesi ve çarşıdaki KoimesisTisTheotokos Kilisesi. İkisi de 1800’lü yılların başında inşa edilmiş.

Manastırlar
Kiliselerle birlikte adada yaklaşık 360 şapelin varlığından söz edilir. Halkın ‘manastır’ olarak da adlandırdığı şapeller ibadetin yanında, kötülüklerdenkorumak ve bereket getirmesi amacıyla, başta kent merkezleri olmak üzere adanın her yerine inşa edilmiştir.

Loading

error: Content is protected !!
Open chat
Merhaba,
Gökçeada'nın, En Seçkin İşletmelerinin, Güncel Resimlerinin ve iletişim bilgilerinin yer aldığı;
Gökçeada'nın En Güvenilir Tatil rehberi sitesi;
e-gokceda.com.tr'ye hoşgeldiniz.
Nasıl yardımcı olabiliriz ?