GÖKÇEADA PLAJLARI

 

AYDINCIK PLAJI (KEFALOZ)

Aydıncık (Kefaloz) Plajı Gökçeada’nın günübirlik tesisi olan tek plajı. Plaj 1200 mt. uzunluğunda altın rengi kumsaldan oluşuyor. Yazın adada en çok tercih edilen plaj burası.

Plajda konaklama tesisleri bulunuyor. Hepsinde sabahtan akşama kadar yemek servisi bulunuyor. Çoğu kamp-pansiyon hizmeti ve özel sörf dersleri veriyor.

Son yıllarda özellikle Bulgar sörfçülerin Aydıncık Plajı’nı keşfetmeleriyle burası bir sörf merkezi olma yolunda ilerliyor. Dünyanın önemli rüzgâr sörfü(windsurf) mekânlarından olan İzmir-Alaçatı’nın çok kalabalıklaşması sörfçüleri Gökçeada Aydıncık Plajı’na yöneltiyor.

Aydıncık Plajı hem doğal yapısı hem de tenha olması sebebiyle sörfçüler tarafından tercih ediliyor. Plaj güney kıyısında olmasına rağmen kuzeyden esen rüzgârları(meltem) hiçbir engel olmadan alıyor. Çünkü Kefaloz körfezinden esen kuzey rüzgârları Tuz Gölü’nün yüksek olmaması nedeniyle burada oluşan koridor etkisiyle de kuvvetlenerek engel tanımadan güneye esiyor. Bu da Aydıncık’ta sörf için ideal, rüzgarlı ama dalgasız bir deniz oluşturuyor. Lodosta yani rüzgar güneyden estiğinde aynı olay aksi yönden gerçekleşiyor ve dalgasız denizde sörf yapmak isteyenler bu sefer Aydıncık’ın hemen bitişiğindeki Kefaloz koyuna yöneliyor.

Gökçeada’da rüzgâr sörfü için elverişli gün sayısı 300. Plajdaki tesisler aynı zamanda bir surfclub olarak hizmet veriyor. Özellikle Bulgar sörfçüler malzemelerini yıl boyunca buralarda saklıyorlar. Yeni başlayanlar için özel dersler veriliyor. Profesyoneller de malzeme kiralamak ya da satın almak için faydalanabiliyor.

GİZLİ LİMAN

Uğurlu Köyünden geçerek ulaşacağınız Gizli Liman, balıkçı limanından sağa dönünce bir sürpriz gibi karşınıza çıkıyor. Adanın batısında bulunan gizli Limanın 750 metre sahilinde hiçbir yapı yok ve bu haliyle Ege’deki bakir koylardan biri. Adanın batı ucunda gidebileceğiniz en son nokta burası. İncecik kumdan oluşan kumsalı çam ağaçlarının önünde uzanan, cennet gibi bir koy. Uğurlu Limanından 1-2 km. sonra Gizli liman bölgesi bütün ihtişamı ile huzurlarınızda , Gizli Limanın uç noktasında gördüğünüz burun ülkemizin en batı ucu ;İnce Burun yada Avlaka Burnu diye anılır. Gizli Liman  küçük taşlardan oluşan plajıyla, masmavi denizi ve tertemiz deniziyle sizleri bekliyor.

KUZULİMANI PLAJI

Feribotun yanaştığı Kuzulimanı’nın uzun ve geniş bir kumsalı bulunuyor. Buradaki 3-4 günübirlik tesis şezlong-şemsiye ve kafe bar hizmeti veriyorlar. Belediyeye ait bir tuvalet ve geniş bir otopark alanı da bulunuyor. Adanın doğusunda bulunan plaj güney rüzgarlarına kapalı, yani lodosta sütliman deniz…

LAZ KOYU

Laz Koyu, Gökçeada’nın güney kıyısında, ufak, şirin bir koy. Asfalt yoldan sola doğru tabela işareti bulunuyor. Toprak yoldan 300 metre ilerledikten sonra sizi şaşırtacak güzellikte bir koya ulaşıyorsunuz.
Koyda bir tesis bulunuyor. Burada şemsiye şezlong kiralayabilir, yemek yiyebilirsiniz.

Aklınızda bulunsun, kuzey rüzgarı ne kadar kuvvetli olursa olsun Laz Koyu’nu etkilemiyor, deniz yine süt liman…

MARMAROS

Marmaros, adanın kuzey kıyılarında denize girilebilecek nadir koylardan. Buraya Dereköy’ü geçtikten hemen sonra sağa sapılan bir yoldan ulaşılıyor.
7 km. uzunluğundaki yol çam ormanlarının içinden geçtikten sonra denize ulaşıyor. Burası taşlık, doğal bir plaj, denizi tertemiz. Etrafında hiçbir yerleşim yeri bulunmuyor. Plaja varmadan önce sağdan girilen bir toprak yoldan bir saat yürüyüşle Marmaros Şelalesine ulaşılıyor. Kış ve bahar aylarında şelalenin suyu artıyor ve görülmeye değer oluyor.

MAVİ KOY

Adanın ulaşılması en zor koylarından biri. Bu yüzden de el değmemiş güzelliğiyle ziyaretçilerini karşılıyor. Ulaşımı ya deniz yoluyla Kaleköy’den kiralayacağınız kayık aracılığıyla ya da karadan uzunca ve dik bir patika yolu takip ederek sağlayabilirsiniz. Kuzeye bakan koy genellikle dalgalı olsa da berrak suyu ve zengin florasıyla özellikle dalmayı sevenleri kendine çekiyor.

YILDIZ KOY

Yıldız koy adanın kuzey kıyılarından denize girilebilecek neredeyse tek koy!
Adada hakim rüzgar kuzeyden olduğu için burası genelde rüzgarlı. Ama rüzgarın hafiflediği ya da güneyden estiği bir güne denk gelirseniz Yıldız koy ‘un denizi süt liman oluyor.

Yıldız koy, Gökçeada Sualtı Milli Parkı’nın içinde yer alıyor. Parkın karadan denize girilebilecek tek koyu burası.
Deniz florası ve faunası koruma altında olan bölgede şnorkelle yüzerek zengin sualtını seyretmek ayrı bir zevk olacaktır.

Arabayla koya kadar varmanız mümkün. Koyun içinde sadece dış duvarları ayakta duran eski bir şapel de bulunuyor.

Yıldızkoy’da ilginç kaya oluşumları bulunuyor. Bu kayaların üzerinde uzanıp güneşlenmek sonra denize inen merdivenlerden havuza girer gibi akvaryum gibi sulara dalmak çok keyifli. 2012 sezonunda denize yüzen bir iskele de yerleştirildi.

Koyun sağ kısmında yukarı doğru çıkan patika yoldan yürüyerek devam ederseniz sualtı parkının içindeki diğer koylardan Mavi Koyu da görebilirsiniz.

Yıldızkoy’a yakın konaklamak isteyenler koydaki kamping tesisini, Yeni Bademli Köyü ya da Kaleköy’deki konaklama yerlerini tercih edebilir. Bu köylerden yürüyerek kolayca koya ulaşabilirsiniz.

YUVALI PLAJI

Adanın güney kıyısında, Yuvalı diye anılan iki güzel koya Adalet, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının tesisleri kurulmuş yıllar önce. Buralarda ilgili memurluklarda çalışanlar tatil yapıyor. Bazıları eğer yer kalırsa dışarıdan da ziyaretçi alıyorlar konaklama için.

Adalet Bakanlığı dışındaki tesislerin plajları herkese açık. Plajlarda şemsiye ve şezlong bulunuyor. Tesislerin büfe, kafe ve restoranlarından faydalanabiliyorsunuz. Ayrıca Yuvalı koyunda bulunan resort otelin plajından da faydalanabilirsiniz.

2,675 total views, 9 views today