Gökçeada Dibek Kahvesi ve Rum Tatlıları

    Yazı hazırlanıyor…

SAKIZLI MUHALLEBİ VE RUM TATLILARI

dibek kahvesi VE rum tatlıları

NOSTOS CAFE

Zeytinliköy

CAFE GARAJ

Zeytinliköy

ARASSIA CAFE

Zeytinliköy

PEDRA CAFE

Zeytinliköy

Gökçeada Zeytinliköy

       Zeytinliköy zamanında adanın en sosyal yerlerinden biriymiş. Şimdi de çok sayıdaki kafesi sebebiyle en sık ziyaret edilen köylerden. Yaz-kış sürekli yaşayan kişi sayısı 50-60 civarında. Adından da anlaşılacağı gibi etrafı çok sayıda zeytin ağacıyla çevrili. Merkeze 3 km. uzaklıktaki köy, koruma altındaki dört köyden biri. Adanın en eski kilisesi olan Agios Georgios Kilisesi bu köyde.

Köyde son yıllarda Yunanistan’dan köylerine geri dönen Rumların açtığı birçok kafe bulunuyor. Menülerinde mutlaka dibek kahvesi, sakızlı muhallebi, frappe oluyor. Çoğu köyün ufak meydanda toplanmış durumda. Ama tek tük köyün ara sokalarında da karşınıza çıkıyorlar. Rumlar bol bol saksıda çiçeklerle süslüyorlar kafelerini…

Dünyadaki 300 milyon ortodoks Hiristiyanın ruhani lideri olan 1.Bartholomeos 1940 yılında Zeytinli’de doğmuş. 1991 yılında Patrik ilan edilen Bartholomeos, senede birkaç kez doğduğu evi ziyarete geliyor.

Zeytinliköy’de kafeler dışında 3 butik otel ve 2 meyhane de bulunuyor.  Köyün girişinde yer alan meyhaneler, doğayla içiçe oturabileceğiniz keyifli mekanlar.

Eğer yolunuz sonbaharda köye düşerse, anayoldan köye sapan yolu sağlı sollu sarmış böğürtlenlerden tatmadan geçmeyin !

Dibek kahvesi, taşa oyulmuş bir çukurda kahve çekirdeklerinin 10 kiloluk demirle ezildikten sonra elekten geçirilmesiyle yapılıyor. Kahve taze taze günlük hazırlanıyor. Her ne kadar tabelalarda hala dibek kahvesi yazsa da artık hiçbirinin elde demir bütün günü kahve çekirdeklerini ezerek geçirdiklerini sanmıyorum. Ama olsun fast food ile büyüyen bir nesil olarak bizde de o tadı ayırdedebilecek damak tadı kalmadı zaten! Siz en iyisi ismin büyüsüne kapılın ve nostaljik havasını koruyan köy meydanında kahve içmenin keyfini yaşayın.