Yeni Bademli Höyük

Yeni Bademli Höyük, Gökçeada’nın kuzeyinde, Kale köy plajının 1.5 km kadar güneyinde yer almaktadır. Büyükdere vadisinin alüvyonlu tarım arazisinde yükselen bu yerleşim yeri, doğu-batı yönünde 120 m ve kuzey-güney yönünde 130 m büyüklüğündedir. Yüzölçümü 15600 m2 olan Yeni Bademli’nin deniz seviyesinden yüksekliği 18 m civarındadır.

Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izinleriyle 1996 yılından itibaren Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Doç.Dr.Halime HÜRYILMAZ başkanlığında kazı çalışmaları Gökçeada Kaymakamlığı ve Gökçeada Belediyesi’nin katkılarıyla yürütülmektedir . Çalışmalara bakıldığında, Kuzey Ege’de iskân sürecinin çok erken dönemlerde başladığı anlaşılmaktadır. Tek mekanlı veya içi ara duvarla bölünen konutların arasında, yerleşmenin Bey ya da Hükümdarı’na ait olabilecek anıtsal yapıya rastlanmamıştır.

Gökçeada’da sosyal yaşantının boyutlarına ışık tutan Yeni Bademli Höyüğünün  verileri, gelecekte yapılacak araştırmalara da temel oluşturacak niteliktedir. Söz konusu veriler, büyük bir zenginliğe ulaşamayan bu toplumun sosyal yaşantısına besin ekonomisinin, zanaatın ve kısmen ticaretin damga vurduğunu göstermektedir. 

Höyüğün batı terasında Eski Tunç Çağı’na ait kap parçalarının çok yoğun olması, yüzeyin hemen altında Eski Tunç Çağ tabakalarının var olduğu fikrini vermektedir. Arkeologlar Höyükte 1. Troia Devri çağdaşı parçaların yanı sıra ithal Myken boyalı kap parçaları da bulmuşlardır. Bu buluntular, merkezin M.Ö 2000’de deniz ticaret yolları üzerinde olduğuna işaret etmektedir

Gökçeada’nın Uğurlu köyü zeytinlik mevkiindeki kazıları yürüten Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burçin Erdoğu, bölgenin Doğu Ege adalarında bilinen en erken yerleşim yeri olduğunu söylüyor. Bölgedeki buluntuların araştırma sonuçları Avrupa tarihinin yeniden yazılmasına neden olacak derecede önem taşımaktadır. Yeni Zelanda’nın Waikato Üniversitesinden gelen radyoaktif karbon tarihleri, M.Ö. 6 bin 500’leri veriyor ve böylece Uğurlu-Zeytinlik yerleşmesinin günümüzden 8 bin 500 yıl öncesine giden Doğu Ege adalarının bilinen en erken yerleşmesi olduğu kanıtlanmıştır.

Loading

error: Content is protected !!
Open chat
Merhaba,
Gökçeada'nın, En Seçkin İşletmelerinin, Güncel Resimlerinin ve iletişim bilgilerinin yer aldığı;
Gökçeada'nın En Güvenilir Tatil rehberi sitesi;
e-gokceda.com.tr'ye hoşgeldiniz.
Nasıl yardımcı olabiliriz ?