Gökçeada Sualtı Milli Parkı

Gökçeada Sualtı Milli Parkı

Bu yazımızda Gökçeada Sualtı Milli Parkı Tarihi, nerede? Nasıl gidilir? Hangi canlılar yaşamaktadır? Dalış bilgileri ve daha fazlasını bulabilirsiniz. TÜDAV ( Türk Deniz Araştırmaları Vakfı) tarafından 1999 yılında kurulmuş Gökçeada Sualtı Deniz Parkı hakkında tüm bilgiler yazımızın ilerleyen kısımlarında sizleri bekliyor.

Ülkemizde deniz yaşamını korumak, deniz bilimleri konusunda araştırmalar yapmak, deniz kültürü ve sevgisini halkımıza özellikle gelecek kuşaklara aşılamak ve aktarmak amacıyla kurulan Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV)’ın girişimleri sayesinde 1999 yılında kurulmuştur. Yayınlanan bir tebliğ ile parkın içinde her türlü su ürünleri avcılığı yasaklanmış ve hemen arkasından yayınlanan ikinci bir tebliğ ile parkın sınırları Çiftlik Koy ‘undan Yıldızkoy’ a kadar genişletilmiştir.

Dünya denizlerinin genelindeki kirlenme ve su canlılarındaki azalma sebebiyle günümüzde birçok ülke deniz rezervleri ve sualtı parkı oluşturmaktadır. Bu alanları oluşturmaktaki en temel amaç insanları deniz ve çevre koruma konusunda bilinçlendirmek, deniz canlılarının neslinin azalmasının önüne geçmek, bilimsel araştırmalar yapabilmek ve kirlenmeyi engellemektir.

Tüm bunların doğrultusunda ülkemizde ilk olarak Gökçeada’da kurulan Sualtı Deniz Park’ta yıl boyunca dalış yapmak, avlanmak ve diğer tüm turizm faaliyetleri yasaklanmıştır. Bölgenin deniz parkı ilan edilmesinden sonra yapılan araştırmalarla görülüyor ki balık türleri ve sayıları artmış ve daha önce görülmeyen deniz canlılarının görülmeye başlamıştır.

Sualtı parklarının seçiminde özellikle bozulmamış deniz ortamları ve biyolojik çeşitliliğe sahip ortamlar tercih edilmektedir. Dünyada pek çok ülkede çok sayıda sualtı parkı bulunur, bu alanlarda özellikle tükenen veya nesli azalan deniz canlılarının korunması amaçlanmaktadır. Park tüpsüz dalışa ve çevre eğitimi gibi değişik aktivitelere, sualtı parkları ilköğretim/lise kuşağı öğrencileri için eğitim programları ile desteklenmiş yaz kamplarına alanlardaki kıyı binalarında verilen hizmetlerle ev sahipliği yapmaktadır.

Park, Johannesburg’da 2002 senesinde düzenlenmiş Dünya Çevre Zirvesinde Türkiye’nin doğa koruma alanları konusunda en iyi uygulamalarından biri seçilmiştir.

Çocuklara ve yerli halka sualtındaki canlıları tanıma fırsatı sunmak için tıpkı diğer sualtı parklarında olduğu gibi bu parkta da sualtı patikaları mevcuttur. Patika boyunca sualtındaki değişik habitatlardaki deniz canlıları hakkında tanıtıcı bilgilendirme tabelaları yardımcı olmaktadır.

Yıldızkoy ’unda kurulmuş sualtı patikası ve kıyı binasında park korucusu rehberliğinde misafirlere deniz canlılarını yerlerinde gözlemleme fırsatı sunulmaktadır. Misafirler parkın palet, maske, şnorkel gibi dalış takımlarıyla sualtı patikasında şamandıralarını takip ederek özgürce yüzebilir, ayrıyeten bölgedeki beş ayrı habitattaki deniz canlılarını tanıtan sualtı ve plajdaki bilgilendirici tabelalardan bilgi alabilirler.

Patikaya kayıt yaptırmak isterseniz Yıldızkoy‘undaki merkez binaya gitmeniz yeterlidir.

Gökçeada Sualtı Deniz Parkı Habitatlar

Parkın içinde bulunan tüm bu habitatları ziyaret edip mümkünse dalış yapmanızı ve bu güzelliklerini görmenizi tavsiye ederiz.

Burada bulunan habitatlar

 • Alçalan Kayalıklar
 • Bol Işık Alan Küçük Taşlıklar
 • Açık Deniz
 • Kumluk Zeminlerde Deniz Çayırları
 • Çıkıntılı Levha ve Kayalar

Gökçeada Sualtı Deniz Parkı Dalış Kuralları

 • Hiçbir cansız ve canlı organizmaya dokunmayınız / çıkartmaya çalışmayınız
 • Tekneden denize hiçbir şekilde kirletici bir madde atmayınız
 • Hiçbir dalış malzemesini parkta kuşanmayınız, genelde ağırlık kemerleri düşmekte ve dipte bulanıklığa sebep olmaktadır.
 • Dalış esnasında güvenliğiniz için dalıcılarınıza dikkat ediniz, dalış emniyetinizi alınız.
 • Park rehberinin tavsiyelerine uyunuz,
 • Olası deniz kazalarından ziyaretçi sorumludur. Rehberin görevi sadece parkı dolaştırmaktır. Dalış kazalarında rehberin hiçbir yasal sorumluluğu yoktur.

Gökçeada Sualtı Deniz Parkında Yaşayan Canlılar

Eklem Bacaklılar

Kumluk ve sığ kayalık zeminlerde yaşayan yengeç ve karides türleri görülmektedir. Vücutları göğüs, karın ve baş olmak üzere üç bölümde incelenir. Kuluçka döneminin ardından yumurtalarını bıraktıktan sonra oluşan larvalar serbestçe suda yüzebilirler. Bu gruptaki böceklerin nesli yasa dışı avcılık sebebiyle tehdit altındadır.

Knidliler

Mercanlar, deniz anemonları ve bazı zamanlar denizanaları Yıldız Koyunda görülmüştür. Knidliler ’in vücut yapıları içte endoderm ve dışta ektoderm denilen iki tabakadan oluşur. Bu tabakalar arasında jel şeklinde bir yapı bulunmaktadır. Knidli ( Knide: yakıcı) ismi, beslenmede kullandıkları yıkıcı hücrelere sahip olmalarından gelmektedir. Bu yüzden bu türdeki canlılarla temas etmek tehlikelidir olabilir, dikkat edilmesinde fayda var.

Su Yosunları (Algler)

Büyük çoğunluğu fotosentez yapabilme yeteneğine sahip olduğu için bitkiler sınıfı içinde ancak bitkilerden farklı olarak çiçek, gövde ve kök gibi yapılara sahip olmaya sucul bir canlı grubudur.

Derisi Dikenliler

Yıldızkoy ‘unda denizyıldızları, denizhıyarları, denizkestaneleri sıkça görülmektedir. Özellikle kayalık kısımlarda bulunurlar. Ayrıyeten Türkiye’de ve tüm dünyada denizhıyarları yenmek amacıyla da toplanmaktadır. Denizyıldızlarının beslenmek şekilleri şöyledir, genellikle midye ile beslenirler ve ayakları ile kurbanın üstüne çıkarak onu sarıp midesini dışarı çıkartarak avının yumuşak kısmını sindirir.

Deniz Çayırları (Erişte)

Bu canlılar bitki türüdür. Karadaki ormanlar gibi fotosentez ile oksijen üretirler ve ürettikleri oksijeni suya vererek sudaki canlıların yaşamasına katkıda bulunurlar. Güneş ışınlarının ulaşabildiği 40 metre kadar derinliğe dağılım gösterebilir ve deniz dibinde ribozomları yardımıyla yayılarak dip yapıyı sağlamlaştırır böylece bariyer görevi görerek kıyı çizgisini ve kıyı erozyonunu büyük ölçüde önler. Ayrıca akıntı ve dalga hareketlerini yavaşlatır böylece suyu berraklaştırır.

Balıklar

Kıyısal balık türlerinden gümüş, kupes, sarpa sürüleri, izmarit, yazılı hani, melanur, karagöz, gelin balığı, papaz balığı, ay kuyruk, rengârenk ot balıkları mevcuttur.

Süngerler

Birbirinden farklı renklerdeki süngerler deniz dibine tutunarak bu şekilde yaşayan hayvanlardır. Süngerler pek çok habitatta önemli rollere sahiptirler.

www.tudav.org

46,751 total views, 7 views today